Zobacz, ile zostaniesz ukarany grzywną za niezarejestrowanie pojazdu – możesz się zdziwić.

Kupujesz lub sprzedajesz pojazd? Jeśli sprzedajesz lub kupujesz samochód, musisz powiadomić dział komunikacji i złożyć niezbędne dokumenty. Aby uniknąć wysokich kar pieniężnych, upewnij się, że wykonałeś zadanie przed upływem terminu! Kto może cię ukarać i ile?

Jeśli nie odnowisz rejestracji pojazdu, łamiesz prawo. Niestety wielu właścicieli samochodów zignorowało ten fakt. Wynikiem tego są tak zwane „martwe dusze”. Samochody, które nie zostały wyrejestrowane, mimo że daty ich produkcji sugerują, że nie są już używane. Zmiana Kodeksu Drogowego była konieczna do egzekwowania przepisów ruchu drogowego i ustanowienia podstaw operacji CEP. [notatka 1]

Jaka jest kara za jazdę bez prawa jazdy w 2021 roku?

Sztuka. 140 metrów ustawy Prawo o ruchu drogowym nakazuje, że kara za niezarejestrowanie pojazdu w 2021 r. wynosi od 200 zł do 1000 zł. Starosta decyduje o wysokości obciążenia kierowców za każdym razem, gdy nakładana jest kara. Kary są wymierzane drogą administracyjną.

Warto pamiętać, że przed zmianą Kodeksu Drogowego kara była znacznie surowsza niż obecnie. Sztuka. 97 kodeksu wykroczeń, a nie kodeksu drogowego, był bodźcem dla tego nowego prawa. Właściciele pojazdów, którzy łamią kodeks drogowy, mogą zostać ukarani grzywną do 3000 zł w tym artykule.

Ci, którzy nie dokonają ponownej rejestracji swoich pojazdów, mogą zostać ukarani przez kogo i kiedy.

Jednakże wspomniany wyżej artykuł Kodeksu wykroczeń nie mógł być zastosowany do korporacji, które importują samochody z zewnątrz. Modyfikacja ustawy o ruchu drogowym dotyczy szerszego grona właścicieli pojazdów. Karę można teraz nałożyć na osoby i korporacje, które nie zostały poinformowane o:

Jeśli kupujesz lub sprzedajesz samochód, przekazujesz darowiznę lub musisz wprowadzić zmiany w informacjach w dowodzie rejestracyjnym, możesz podlegać karze administracyjnej.
Oczekuje się m.in., że handel pojazdami stanie się bardziej przejrzysty w wyniku zwiększenia liczby osób, które mogą być karane za niezarejestrowanie pojazdu

Kiedy brak ponownej rejestracji pojazdu podlega karze grzywny?

Od 1 stycznia 2020 r. pojazdy niezarejestrowane będą podlegać karze grzywny. Za wykonanie kar odpowiada Ministerstwo Środowiska – przygotowało projekt zmiany statutu, która obejmuje środki dotyczące rejestracji pojazdów.

 

 

Zobacz inne:

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Może Ci się również spodoba

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/