Przekazanie samochodu w rodzinie: wszystko, co musisz wiedzieć

Czy samochód trafi w ręce któregoś z członków Twojej rodziny, czy też go otrzymasz? Przejrzyj swoje obowiązki, rzeczy, na które musisz zwracać uwagę, oraz korzyści, które zyskasz. Wyjaśnimy, co musisz umieścić w umowie i o jakich terminach musisz pamiętać, aby uniknąć podatku.
Umowa na prezent pojazdu
Zgodnie z art. 890, umowa na prezent pojazdu jest legalna. Pomimo stwierdzenia w tym artykule, że darczyńca musi złożyć akt notarialny, dodaje on również, że jeśli samochód zostanie przekazany odbiorcy, umowa ta będzie nadal obowiązywać. W rezultacie wystarczy zachować formę pisemną, taką jak umowa, w której zawarte są wszystkie istotne informacje1.

Ważne jest, aby każda taka umowa zawierała następujące punkty:

Wykaz stron umowy wraz z ich numerami PESEL, danymi adresowymi, numerami dowodu osobistego znajduje się w dokumentach umowy.
ustalenie stopnia pokrewieństwa
dokładny opis samochodu, w tym producent, model, numer VIN, rok produkcji, numer silnika i jego pojemność;
wskaźnik wartości samochodu
Samochód nie jest zabezpieczony; jest własnością dawcy; nie ma wobec niej żadnych roszczeń osób trzecich; zarówno darczyńca, jak i odbiorca oświadczają, że samochód został im przekazany; a ofiarodawca określa, kto poniesie koszty umowy.
podpisy
Powinny istnieć dwa egzemplarze tej umowy, po jednym dla każdej ze stron. Ale to nie wystarczy, aby uniknąć podatku od składek.

 

Odliczany od podatku prezent pojazdu dla członka rodziny

Bez względu na to, ile pieniędzy otrzymasz, nie będziesz musiał płacić podatku od darowizn od członków Twojej najbliższej rodziny, którzy mieszczą się w przedziale podatkowym „0”. — Darczyńcy muszą podpisać umowę podarunkową i złożyć formularz podatkowy w ciągu sześciu miesięcy od otrzymanie pojazdu do darowizny, aby kwalifikować się do odliczenia.

Podatnicy, którzy złożyli wniosek wspólnie z małżonkiem w tej kategorii, zapłacą niższą stawkę podatku, niż gdyby złożyli wniosek osobno.

Do złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym służy formularz SD-Z2. Umowa o dofinansowanie nie jest zawarta we wniosku.

Jeśli nie dokonasz wpłaty w tym terminie, może być konieczne uiszczenie podatku od darowizn.

W zależności od przedziału podatkowego można podlegać podatkowi od darowizn samochodowych.
Po otrzymaniu składki jesteś odpowiedzialny za naliczenie podatku i przesłanie zeznania. Podatki mogą się znacznie różnić w zależności od twoich kontaktów z darczyńcą, więc miej to na uwadze.
Nie ma potrzeby płacenia podatku od darowizn, jeśli wartość samochodu nie osiąga tych wartości. Kiedy dokonujesz wpłaty, nie musisz się martwić o zgłoszenie tego do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że ograniczenia te dotyczą tylko składek wniesionych przez jedną osobę w ciągu ostatnich pięciu lat poprzedzających rok, w którym dokonano ostatniego prezentu3.

Wpłatę należy odnotować w ciągu miesiąca od daty odbioru samochodu (na formularzu SD-3). W takiej sytuacji umowę o wniesienie wkładu należy dołączyć do zeznania podatkowego SD-3. Podatek zostanie określony w decyzji naczelnika wydziału podatkowego. Po otrzymaniu decyzji masz 14 dni na dokonanie płatności4.

Ze względu na mandat nie mogłem oddać pojazdu.

Jeśli nie zadeklarujesz swojego prezentu w urzędzie skarbowym zgodnie z wymogami przedstawionymi w tym artykule, zostanie nałożony karny podatek w wysokości 20%. Nawet jeśli kwota podatku jest usankcjonowana, kary i reperkusje fiskalne muszą być brane pod uwagę. Aktywne wyrzuty sumienia” to rodzaj płatności, której możesz użyć, aby uniknąć płacenia. Z tego powodu w niektórych przypadkach można uniknąć podatków kryminalnych, jeśli może przedstawić odpowiednie dowody.

Ubezpieczenie OC za podarowane samochody

Darczyńcy, którzy podpisali umowę ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, muszą powiadomić o tym pisemnie swojego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od przeniesienia własności. Dane nowego właściciela pojazdu należy zawrzeć w informacji o przeniesieniu prawa własności pojazdu.

 

 

 

Zobacz również pozostałe wpisy:

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Może Ci się również spodoba

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/