Kary za kontrole nietechniczne w 2021 roku?

Do zatrzymania przez policję wymagane jest odpowiednie badanie techniczne. To może być szokiem. Zgodnie z polskim prawem właściciele samochodów muszą rutynowo oceniać i utrzymywać stan mechaniczny swoich pojazdów. Jazda bez egzaminu jest w konsekwencji nielegalna i ma różne poważne konsekwencje. Ryzyko braku kontroli samochodu Jak zmienił się rok 2021?

Właściciele samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz motocykliści muszą poddawać się przeglądom technicznym co dwa lata lub rzadziej. Częstotliwość tych testów różni się w zależności od wieku pojazdu. W przypadku większości kierowców wymagana jest kontrola techniczna co najmniej raz w roku. Zawsze są wyjątki. Nowe samochody muszą przejść wstępne badanie techniczne w ciągu 3 lat od rejestracji, a drugi przegląd w ciągu 2 lat. Co 12 miesięcy wymagana jest kontrola techniczna.

Prowadzenie samochodu bez czeku nie jest dochodowe. Jeżeli inspekcja nie obejmuje obowiązkowej kontroli technicznej, wyniki mogą być katastrofalne. Opłata administracyjna nie jest najgorszą sankcją za nierozpatrzenie sprawy. Co się stanie, jeśli samochód nie zostanie zbadany podczas kontroli?

Jeśli o tym zapomnisz i zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, możesz nałożyć mandat za badanie techniczne do 500 zł. Dobrze, że prawodawca nie dodał za to więcej punktów! Może zakończyć się biletem i instrukcją, jeśli termin kontroli minął zaledwie kilka dni. Jeśli będziesz jeździć przez wiele miesięcy bez kontroli, ryzykujesz poważniejsze reperkusje.

Dowód rejestracyjny zostanie zachowany, a samochód zostanie przekazany do przeglądu technicznego w ciągu 7 dni, jeśli wyniki przeglądu nie wykażą przeglądu technicznego. W przeszłości wystawiono specjalny dokument uprawniający do podjazdu do stacji kontrolnej w celu przeprowadzenia kontroli. W tej chwili nie jest wymagany dowód rejestracyjny. Więc jest w zasadzie uwięziony. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK policja zawsze może zweryfikować dokumenty Twojego pojazdu. Prowadzenie pojazdu bez zdawania egzaminów technicznych jest nielegalne. To wystarczy. Dlatego konieczne jest natychmiastowe wykonanie przeglądu technicznego i zgłoszenie się do urzędu lub policji.

Samochody, które nie były w ostatnim czasie kontrolowane, mogą zostać zatrzymane z ruchu, a ich właściciele mogą zostać obciążeni dodatkowymi opłatami, np. odholowaniem na pobliski parking. Opłata za lawet to kolejna kara za niezbadanie pojazdu.

Jedną z najgorszych kar za inspekcję nietechniczną jest odmowa wypłaty odszkodowania. Zgodnie z prawem samochód, który nie został wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, jest legalny. W razie wypadku lub kolizji niesprawdzenie samochodu może skutkować odmową lub zmniejszeniem odszkodowania. Jeżeli badanie techniczne było nieaktualne i miało wpływ na uszkodzenie, roszczenie AC może zostać zmniejszone lub odrzucone. W zakresie odpowiedzialności cywilnej sprawcy nie grozi żadne sankcje i maksymalna grzywna.

Niekorzystna recenzja w 2021 roku? Jeśli spóźnisz się z przeglądem pojazdu o więcej niż 30 dni, na stacji zostaniesz obciążony dwukrotnie wyższą opłatą. W związku z tym ustawodawca chce, abyśmy gwarantowali bieżące badania, przynosząc jednocześnie większe środki na Transportowy Dozor Techniczny. Środek ma zostać wprowadzony w drugim kwartale 2021 r.

Jak tylko policja odbierze nam dowód rejestracyjny, musimy natychmiast przeprowadzić kontrolę techniczną. Stacja kontrolna dostarczy nam 30-dniowy certyfikat po zakończeniu testu. Stempelujemy Twój dowód rejestracyjny, jeśli go posiadasz.

 

 

Zobacz także inne wpisy:

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?

Może Ci się również spodoba

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/