Jak mogę zarejestrować samochód w Niemczech?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przejście całego procesu, aby uniknąć marży zysku firm sprzedających samochody niemieckiej produkcji. Nasz zespół bada opłaty rejestracyjne i wymagania dotyczące pojazdów zakupionych w Niemczech i sprowadzonych do kraju.

W jakiej formie sprzedawca dostarczy Ci dokumenty?

W ramach procesu zakupu pojazdu w Niemczech musisz podpisać pisemną umowę ze sprzedawcą, której jeden egzemplarz zabierzesz do domu. Sprzedawca powinien dodatkowo dostarczyć Ci następujące dokumenty:

równy polskiemu dowodowi rejestracyjnemu (Zulassungsbescheinigung Teil I), odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego (Zulassungsbescheinigung Teil II).
Samochód sprowadzony z Niemiec w Polsce będzie wymagał rejestracji tych dokumentów.

Komu i gdzie mam zapłacić podatek akcyzowy?

Nadmierne podatki i opłaty są jednym z kosztów posiadania i importu samochodu z Niemiec. 30 dni po przybyciu do Polski podatek akcyzowy od pojazdu musi być zapłacony w całości, aby uniknąć kary za zwłokę. Uproszczone oświadczenie o podatku akcyzowym od wewnątrzwspólnotowych zakupów samochodów osobowych (AKC-U/S) należy złożyć w Ministerstwie Finansów w ciągu 14 dni od daty zakupu.

Masz dwie możliwości złożenia deklaracji: w formie papierowej do urzędu skarbowego lub online za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Celno-Skarbowych (PUESC). Konto należy założyć przy pierwszym korzystaniu z systemu PUESC.

Wysokość podatku akcyzowego zależy od mocy silnika. Podatki akcyzowe od pojazdów zostaną wprowadzone w następujący sposób od 1 stycznia 2019 r.:

Samochody osobowe z silnikami większymi niż 2000 cm3 mają podstawę opodatkowania 18,6%; wszystkie inne pojazdy mają podstawę opodatkowania 3,1 proc.
Sprowadzone samochody można również potwierdzić, pobierając potwierdzenie zapłaty akcyzy z PUESC po zapłaceniu podatku. Podczas rejestracji będziesz potrzebować tego dokumentu.

Badanie techniczne pojazdu zostało już zakończone.

Samochód sprowadzony z Niemiec być może przeszedł badanie techniczne, ale i tak trzeba udać się do placówki kontroli pojazdów działającej w Polsce. Dodanie drugiej kontroli do kontroli pojazdu przed sprzedażą to wszystko, co jest konieczne.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem przegląd będzie ważny tylko przez rok, mimo że w Niemczech jest ważny przez dwa lata. Brakujące informacje w niemieckim dokumencie wymagają ponownego sprawdzenia w celu wypełnienia pustych pól. W przeciwnym razie konieczne jest pełne badanie techniczne.

Jeśli samochód przejdzie kontrolę, otrzymasz świadectwo ukończenia. Te dokumenty muszą być również dołączone do wniosku o rejestrację samochodu, więc upewnij się, że masz je pod ręką.

 

Inne wpisy:

OC na miesiąc
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Może Ci się również spodoba

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/