Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Zarówno w przypadku nowych, jak i używanych samochodów cena pojazdu to tylko jedna część równania. Pozostają jeszcze do poniesienia pewne koszty. Koszty te obejmują koszty związane z rejestracją samochodu.

Podatek (PCC) czy akcyza, a także rejestracja w dziale komunikacji, to tylko niektóre z dodatkowych wymogów uzyskania pojazdu od osoby fizycznej, które musimy spełnić. Pomożemy Ci zrozumieć procedurę rejestracji samochodu, a także związane z tym opłaty.

Aby zarejestrować samochód, ile musimy zapłacić?

Zazwyczaj na rejestrację auta wydajemy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Obejmuje opłaty za wiele usług, takich jak

Pieczątki legalizacyjne, dowód rejestracyjny i nalepka kontrolna kosztują po 13,50 zł, natomiast tablice i tablice rejestracyjne kosztują odpowiednio 80 i 2 zł.
Jak możesz zaoszczędzić około 100 zł na rejestracji?

Istnieje możliwość obniżenia ceny zakupu i rejestracji pojazdu. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy kupowany przez nas samochód jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, co nasza obecna rejestracja. Nie musisz kupować nowych tablic rejestracyjnych ani nowej naklejki kontrolnej na przednią szybę pojazdu, jeśli to zrobisz. Zakup samochodu w pobliżu może więc pomóc nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ile ostatecznie zaoszczędzimy pieniędzy? Oznacza to, że opłata rejestracyjna jest obniżona o 99,50 procent, ponieważ nie musimy tworzyć nowych tablic, a zatem opłata jest znacznie tańsza w tej sytuacji. 81 . zł

Czy są jakieś dodatkowe opłaty za rejestrację pojazdu?

Należy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć w wyniku wielu zmiennych. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

nowy właściciel (lub współwłaściciel) samochodu nie może stawić się w wydziale komunikacji, chyba że przygotuje dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa obciążonego opłatą skarbową w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; auto sprowadzamy z zagranicy – tutaj amo wynosi 17,00 zł (75,50 zł).
Jakich dodatkowych opłat możesz się spodziewać? W przypadku indywidualnych numerów tablic rejestracyjnych np. 1000 zł to znacząca cena za tę opcję

Jakie dokumenty należy złożyć państwu przy rejestracji pojazdu?

Rejestracja używanego samochodu wymaga kilku rzeczy. Naszą pierwszą kwestią powinien być cały zbiór dokumentów niezbędnych do rejestracji. W przeciwnym razie może to zająć dużo czasu.

Zabierzmy to ze sobą do pracy:

wzór można znaleźć na stronie internetowej wydziału komunikacji lokalnej lub na stronach internetowych urzędów; poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); karta pojazdu (jeśli została wydana); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub wyciąg z KRS;
Baza danych UFG może być również wykorzystana do sprawdzenia, czy samochód ma ważne ubezpieczenie, które jest dostępne do sprawdzenia.
Uwaga! W przypadku, gdy samochód jest sprowadzany do Polski i rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju, musimy zaoferować tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży oraz dokumentacji pojazdu. Do każdego tłumaczenia na język polski wymagany jest tłumacz przysięgły. Aby taka usługa działała, potrzeba co najmniej kilkudziesięciu złotych za każdą stronę.

Dodanie następujących dokumentów do dokumentów importowych jest wymagane, jeśli nasz pojazd został zakupiony poza granicami kraju:

w przypadku zakupu samochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej wydruk ze strony internetowej e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej odprawa jeśli samochód był sprowadzony spoza Unii Europejskiej (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Należy również pamiętać o certyfikacie WE i „zestawie danych” (które można uzyskać od producenta pojazdu) przy zakupie nowego samochodu od dealera. Świadczy o tym, że pojazd spełnia normy UE).

Czy można zostać ukaranym grzywną za zbyt późne zarejestrowanie lub wyrejestrowanie pojazdu?

Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że jesteśmy prawnie zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu w określonym czasie. Zgodnie ze znowelizowanymi warunkami ustawy P jest to kontrolowane

 

 

Pozostałe wpisy:

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty

OC dla młodego kierowcy

Kalkulator OC

Ubezpieczenie samochodu

Może Ci się również spodoba

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/